| Object Number | NA193C |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Eskimo |
| Provenience | Alaska | Nunivak Island |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Salmon Skin | Goose Foot |
| Description | Circular fish skin bag with sides narrowing to a constricted opening. Fish skin alternates with vertical bands of a light colored material (leather?) with dark stitching along the edges. Small keyhole-shaped pieces of the light colored material are applied at the center of the fish skin panels and have a patch of fur at each of their bases. Bottom is likely leather. |
| Height | 20 cm |
| Length | 45 cm |
| Width | 45 cm |
| Credit Line | Alaska Ethnological Expedition, George Byron Gordon, 1905 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



