| Object Number | 72-7-1 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Bambara |
| Provenience | Mali |
| Section | African |
| Materials | Wood | Cord |
| Description | In shape of geometric human figure with hands on hips; diamond-shaped head and arms; square legs; very small face on large shoulders; holes through headdress and feet. |
| Length | 24.99 cm |
| Width | 8.99 cm |
| Thickness | 3.3 cm |
| Credit Line | Purchased from George D. Rodrigues, 1972 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




