| Object Number | E13585 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Mit-Rahineh |
| Locus | South Portal | Strip100E, sub N rooms |
| Section | Egyptian |
| Materials | Limestone |
| Iconography | Ptah | Shrine |
| Inscription Language | Hieroglyphic |
| Description | Small round-topped stela with shallow sunk relief and incised texts. Borderline around the edge of the entire piece. Ptah stands in the center of the stela, inside a shrine with plinth. He wears a wesekh and tassel, and holds a combined was / djed scepter. In front of Ptah is an offering table with a jar and lotus flower. Above the flower is a short epigraph naming him as "Ptah, Lord of Heaven, ..." |
| Height | 11.9 cm |
| Width | 7.1 cm |
| Depth | 2.7 cm |
| Credit Line | The Eckley B. Coxe Jr. Expedition to Mit-Rahineh (Memphis), Egypt; Clarence Stanley Fisher, 1915 |
| Other Number | M2669 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




