| Object Number | B15227 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Ur |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Ceramic |
| Description | CBS Register: terracotta. broken charcoal holder. |
| Height | 6.7 cm |
| Width | 10 cm |
| Depth | 4.8 cm |
| Credit Line | British Museum/University Museum Expedition to Ur, Iraq, 1923 |
| Other Number | U.238 - Field No SF | P269771 - CDLI Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




