| Object Number | NA9253 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Tlingit |
| Provenience | Alaska |
| Culture Area | Northwest Coast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Spruce Root | Grass |
| Technique | Basketry | Twined |
| Description | Partly damaged. Technical notes: twined, close twined, two-strand, in-between weave (with plain), three-strand, wrapped weft ("false embroidery"); 19 warps and 18 wefts per square inch. Very spread out design, blanket border and shaman's hat designs. |
| Height | 14.3 cm |
| Width | 15.5 cm |
| Depth | 13.5 cm |
| Credit Line | Gift of Mrs. Thomas Leaming, 1921 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


