Point
97-563-431
Location: On Display in the Native North America Gallery
From: North America | United States of America | Pennsylvania | Lancaster County (Pennsylvania) | Columbia (Pennsylvania)
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-563-431 |
| Current Location | Native North America Gallery - On Display |
| Provenience | North America | United States of America | Pennsylvania | Lancaster County (Pennsylvania) | Columbia (Pennsylvania) |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Date Made | 3000 BCE - 1 CE |
| Section | American |
| Materials | Rhyolite |
| Description | Roughly side-notched. Slightly concave base. "Susquehanna Broad Spear" type. |
| Length | 7.5 cm |
| Width | 3.8 cm |
| Depth | 4.76 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-563-431 - Old Museum Number | 4770 - ANSP Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




