Vessel
33361
From: Peru
Curatorial Section: American
| Object Number | 33361 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Peru |
| Culture Area | Andean |
| Section | American |
| Materials | Ceramic |
| Technique | Painted |
| Iconography | Human Head |
| Description | Elaborately painted with knobs of bosses on upper surface. Annular base, body expanding to sharp shoulder; two long spouts connected by handle surmounted by human head |
| Height | 24.8 cm |
| Width | 20.3 cm |
| Outside Diameter | 17.5 cm |
| Credit Line | William Pepper Peruvian Expedition; Max Uhle, subscription of Phebe A. Hearst, 1897 |
| Other Number | 489 - Field No SF | F 29 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.