Flask
Jar
33109
From: Peru | Marques
Curatorial Section: American
| Object Number | 33109 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Peru | Marques |
| Culture Area | Andean |
| Section | American |
| Materials | Ceramic |
| Description | Compound: body drum-shaped, neck cup-shaped; two loop handles from shoulder to neck. Painted maroon on cream ground |
| Height | 17.2 cm |
| Thickness | 8.2 cm |
| Outside Diameter | 12.5 cm |
| Credit Line | William Pepper Peruvian Expedition; Max Uhle, subscription of Phebe A. Hearst, 1897 |
| Other Number | 128 - Field No SF | F 28 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.