Textile Fragment
32718A
From: Peru | Pachacamac
Curatorial Section: American
| Object Number | 32718A |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Peru | Pachacamac |
| Culture Area | Andean |
| Locus | Found on the ground |
| Section | American |
| Materials | Cotton |
| Technique | Embroidered |
| Description | Loom striped with embroidered oval dots. Black, brown and green |
| Length | 18.41 cm |
| Width | 20.32 cm |
| Credit Line | William Pepper Peruvian Expedition; Max Uhle, subscription of Phebe A. Hearst, 1897 |
| Other Number | 1264h - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

