Textile
Fragment
32618B
From: Peru | Pachacamac
Curatorial Section: American
| Object Number | 32618B |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Peru | Pachacamac |
| Culture Area | Andean |
| Locus | House |
| Section | American |
| Materials | Wool |
| Description | Dark and light brown, blue, black and white |
| Length | 12.7 cm |
| Width | 12.7 cm |
| Credit Line | William Pepper Peruvian Expedition; Max Uhle, subscription of Phebe A. Hearst, 1897 |
| Other Number | 3224A - Field Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


