| Object Number | E993 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Coptos |
| Section | Egyptian |
| Materials | Sandstone |
| Iconography | Horus |
| Description | Fragment of sandstone with an image of Horus in high raised relief, facing left. Traces of white pigment (?). |
| Height | 26 cm |
| Width | 21 cm |
| Depth | 6 cm |
| Credit Line | Petrie Exploration; subscription of Mr & Mrs. Charles H. Cramp, 1894 |
| Other Number | ES993 - Original Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

