War Club Head
49-25-325
From: United States of America | Alaska | Daxatkanada
Curatorial Section: American
| Object Number | 49-25-325 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | United States of America | Alaska | Daxatkanada |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Locus | D1W 6-12" in bark layer |
| Section | American |
| Materials | Diorite |
| Description | Diorite. With pecked tang, and slightly faceted polished point. |
| Length | 12.2 cm |
| Width | 4.8 cm |
| Thickness | 2.9 cm |
| Credit Line | Survey of Northern Tlingit Country, Frederica de Laguna, 1949 |
| Other Number | 275 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.