Hammerstone
37-29-1858
From: United States of America | West Virginia | Marshall County (West Virginia) | Wheeling | Ohio County (West Virginia)
Curatorial Section: American
| Object Number | 37-29-1858 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | United States of America | West Virginia | Marshall County (West Virginia) | Wheeling | Ohio County (West Virginia) |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Stone |
| Description | Oval. Apparently made from a broken celt of which two polished faces remain. |
| Length | 5 cm |
| Width | 4.5 cm |
| Depth | 3.8 cm |
| Credit Line | Gift of Sallie Wagner Lippincott, 1937 |
| Other Number | 9/11 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.