Pot
31732
From: Peru | Northwest of the Town | Pachacamac
Curatorial Section: American
| Object Number | 31732 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Peru | Northwest of the Town | Pachacamac |
| Culture Area | Andean |
| Section | American |
| Materials | Ceramic | Pigment |
| Technique | Painted |
| Description | Bottom beveled, body insloping to everted lip, two horizontal loop handles on upper body. Incasic pot with plain painting in red and white Deep bowl or 'Cazuela' with a squat body, no neck/collar, flared rim, 2 horizontal strap handles on the body, and a flat base. No molded/modeled additions. The vessel has a painted red and white geometric pattern over an orange base. There appears to be a burnished finish on the exterior. The vessel was likely fired in an oxidizing atmosphere as the ceramic paste is orange in color. Fireclouding is present on the interior There is a red paint drip visible. The catalogue number is written in black ink. Black ink on the bottom of the base reads: "3242." |
| Height | 14.4 cm |
| Width | 24.5 cm |
| Outside Diameter | 20.5 cm |
| Credit Line | William Pepper Peruvian Expedition; Max Uhle, subscription of Phebe A. Hearst, 1897 |
| Other Number | 3242 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




