Whistle
42-21-119
From: Peru
Curatorial Section: American
| Object Number | 42-21-119 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Peru |
| Culture Area | Andean |
| Section | American |
| Materials | Ceramic |
| Description | Black pottery. Flattened cylindrical with tapering mouthpart, and perforation for cord. Three-holed. |
| Length | 12 cm |
| Width | 3 cm |
| Thickness | 2 cm |
| Credit Line | Gift of Percy C. Madeira Jr., 1942 |
| Other Number | 501 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.