Mace Head
42-21-111
From: Peru
Curatorial Section: American
| Object Number | 42-21-111 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Peru |
| Culture Area | Andean |
| Section | American |
| Materials | Stone |
| Description | Stone. Ovoid with central perforation for handle. |
| Height | 9.5 cm |
| Length | 8 cm |
| Width | 6.6 cm |
| Credit Line | Gift of Percy C. Madeira Jr., 1942 |
| Other Number | 474 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.