Club Head
42-21-109
From: Peru
Curatorial Section: American
| Object Number | 42-21-109 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Peru |
| Culture Area | Andean |
| Section | American |
| Materials | Stone |
| Description | Oval pebble with pecked circumferal groove. |
| Height | 4.8 cm |
| Length | 3.5 cm |
| Width | 3 cm |
| Credit Line | Gift of Percy C. Madeira Jr., 1942 |
| Other Number | 471 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.