| Object Number | SA4615 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Inca |
| Provenience | Peru |
| Culture Area | Andean |
| Date Made | late 15th century |
| Section | American |
| Materials | Ceramic |
| Description | Very large; red pottery, designs in black; neck broken off and restored. |
| Height | 100.33 cm |
| Width | 71.12 cm |
| Depth | 60.96 cm |
| Credit Line | Gift of F. C. Durant, 1926 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

