Knife
97-563-10904A
From: North America | United States of America | Pennsylvania | Delaware County (Pennsylvania) | Markham
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-563-10904A |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | North America | United States of America | Pennsylvania | Delaware County (Pennsylvania) | Markham |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Quartz |
| Description | Small triangular blade; tapering stem. |
| Length | 2.2 cm |
| Width | 1.5 cm |
| Thickness | 0.6 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-563-10904A - Old Museum Number | 29058 - ANSP Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


