Splitting Adze Blade
53-54-26
From: United States of America | Alaska | Knight Island | Yakutat Bay | Old Town
Curatorial Section: American
| Object Number | 53-54-26 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | United States of America | Alaska | Knight Island | Yakutat Bay | Old Town |
| Culture Area | Northwest Coast Culture Area |
| Locus | Mound B, upper level. Turf. Found during backfill operations. |
| Section | American |
| Materials | Microcrystalline Rock |
| Description | Irregular, sharp-edged outline; ground smooth at point, butt narrowed and pointed, flat base. Gray microcrystalline rock. Possibly one groove. Broken. |
| Height | 2.2 cm |
| Length | 11.5 cm |
| Width | 2.6 cm |
| Credit Line | University Museum / Bryn Mawr College Expedition to Alaska; Frederica de Laguna, 1953 |
| Other Number | 1010 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.