Paint Brush
Pencil
45-15-753A
From: Plains (Culture Area)
Curatorial Section: American
| Object Number | 45-15-753A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Lakota (uncertain) |
| Provenience | Plains (Culture Area) |
| Culture Area | Great Plains Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Bone | Pigment |
| Description | Bone pencil used in painting dressed skins and rawhide, with vermillion paint. |
| Length | 13 cm |
| Width | 7 cm |
| Credit Line | Purchased from Mrs. Owen Stephens, 1945 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




