Pouch Band
29715A
From: Peru | Pachacamac | Gravefield I
Curatorial Section: American
| Object Number | 29715A |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Peru | Pachacamac | Gravefield I |
| Culture Area | Andean |
| Locus | From a mummy |
| Section | American |
| Materials | Bast Fiber | Wool |
| Description | Fragment of a triangular cloth with border of woven stuff. With interchanging warp-thread. Of fiber, gauze weave with loom weave border; stepped fret (interlocking) design; border with corner. |
| Length | 35.56 cm |
| Width | 21.59 cm |
| Credit Line | William Pepper Peruvian Expedition; Max Uhle, subscription of Phebe A. Hearst, 1897 |
| Other Number | 321D - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
