| Object Number | 31-23-91A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Navajo (uncertain) |
| Provenience | Arizona |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Buckskin | Hide |
| Description | Man's. Hard sole; uppers of red buckskin in two pieces, toe-tongue and heel-anklewrap. |
| Height | 17 cm |
| Length | 24 cm |
| Width | 9.5 cm |
| Credit Line | Purchased from George E. Starr, 1931 |
| Other Number | 18754 - Old Museum Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

