Textile Fragment
30047A
From: Peru | Pachacamac | Gravefield I (uncertain) | Gravefield II (uncertain)
Curatorial Section: American
| Object Number | 30047A |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Peru | Pachacamac | Gravefield I (uncertain) | Gravefield II (uncertain) |
| Culture Area | Andean |
| Section | American |
| Technique | Woven |
| Iconography | Birds |
| Description | Loom weave. Brown and white. Design: double headed birds |
| Length | 27.94 cm |
| Width | 5.08 cm |
| Credit Line | William Pepper Peruvian Expedition; Max Uhle, subscription of Phebe A. Hearst, 1897 |
| Other Number | 2103d - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

