Bark Paper
43-21-1A
From: Mexico (Central America)
Curatorial Section: American
| Object Number | 43-21-1A |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Mexico (Central America) |
| Culture Area | Central American |
| Section | American |
| Materials | Bark |
| Description | Subquadrangular sheets, beaten from the bark layer of Ficar goldmanii. Xalamatal. Now used only for making paper dolls used in witchcraft. |
| Length | 25.4 cm |
| Width | 11.43 cm |
| Credit Line | Gift of Victor Wolfgang von Hagen, 1943 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.