Finger Piano
Sanza
AF770
From: Zaire | Kasai District | Lunda
Curatorial Section: African
| Native Name | Sansa |
| Object Number | AF770 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Zaire | Kasai District | Lunda |
| Section | African |
| Materials | Wood | Iron |
| Description | Rectangular wooden board; 8 metal keys. |
| Height | 3.5 cm |
| Length | 25 cm |
| Width | 10.5 cm |
| Credit Line | Purchased from J. F. G. Umlauff, 1912 |
| Other Number | 490 - Field No SF | I-448 - Seder Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
