Finger Piano
Sanza
AF769
From: Zaire | Belgian Congo | Bangala | Pool Malebo | Boyoma Falls
Curatorial Section: African
| Native Name | Sansa |
| Object Number | AF769 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Babangi |
| Provenience | Zaire | Belgian Congo | Bangala | Pool Malebo | Boyoma Falls |
| Section | African |
| Materials | Wood | Iron | Glass |
| Description | Rectangular wooden box: 9 metal keys, each ornamented with a blue glass bead. |
| Height | 5 cm |
| Length | 16.5 cm |
| Width | 8 cm |
| Credit Line | Purchased from J. F. G. Umlauff, 1912 |
| Other Number | 479 - Field No SF | I-446 - Seder Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
