| Object Number | 2010-11-34A |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Japan |
| Date Made | 20th Century |
| Section | Asian |
| Materials | Ceramic |
| Description | Side handle teapot (yokode kyusu) with lid and long extending handle to allow for easier pouring during a tea ceremony. White cracking glaze with brown, dark blue, and light blue vertical stripes. Blue base, blue lid knob. There is a strainer on the inside wall. |
| Height | 3 cm |
| Outside Diameter | 7.5 cm |
| Credit Line | Gift of the Philadelphia Commercial Museum (also known as the Philadelphia Civic Center Museum), Philadelphia, Pennsylvania, 2010 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




