Tripod Vessel (uncertain)
37-13-138
From: Guatemala | Department of Guatemala | San Raimundo
Curatorial Section: American
| Object Number | 37-13-138 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Guatemala | Department of Guatemala | San Raimundo |
| Culture Area | Central American |
| Section | American |
| Materials | Ceramic |
| Description | Leg of Tripod vessel (?). Fragmentary. Hollow, dark pottery, reddish slip. High applique relief in unidentified form |
| Height | 4.5 cm |
| Length | 6.5 cm |
| Width | 5.5 cm |
| Credit Line | Central American Expedition, J. Alden Mason, 1937 |
| Other Number | 168 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.