Bead
37-13-94B
From: Guatemala (uncertain)
Curatorial Section: American
| Object Number | 37-13-94B |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Guatemala (uncertain) |
| Culture Area | Central American |
| Section | American |
| Materials | Stone |
| Description | Thick flattend oval bead. Polished dark stone |
| Height | 0.7 cm |
| Length | 1.7 cm |
| Width | 1.3 cm |
| Credit Line | Central American Expedition, J. Alden Mason, 1937 |
| Other Number | 70 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.