Lamp
L-64-148
Location: On Display in the Greece Gallery
From: Greece
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | L-64-148 |
| Current Location | Greece Gallery - On Display |
| Culture | Roman |
| Provenience | Greece |
| Period | Hellenistic Period |
| Date Made | 299-100 BCE |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Description | Red ware. Base ring, round body, ridge bands around top; elongated nozzle. |
| Height | 3.8 cm |
| Length | 8.7 cm |
| Width | 6.3 cm |
| Other Number | 91-84 - Philadelphia Museum of Art Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.