Human Figurine
31-16-854
From: Iraq | Ur
Curatorial Section: Near Eastern
| Object Number | 31-16-854 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Ur |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Terracotta |
| Technique | Mould Made | Incised |
| Iconography | Nude Woman |
| Description | Terra cotta. Nude woman. Lower body below pubes. Legs; Incised. Broken upper body. molded. |
| Height | 7.7 cm |
| Width | 4.8 cm |
| Thickness | 1.7 cm |
| Credit Line | British Museum/University Museum Expedition to Ur, Iraq, 1931 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
