Grooved Axe
97-563-7021
From: North America | United States of America | Pennsylvania (uncertain) | New Jersey (uncertain)
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-563-7021 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | North America | United States of America | Pennsylvania (uncertain) | New Jersey (uncertain) |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | River Stone |
| Technique | Pecked |
| Description | Full groove; pecked; made from river stone; portions of rind on both faces. |
| Length | 20.2 cm |
| Width | 9.9 cm |
| Thickness | 4.7 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-563-7021 - Old Museum Number | 20974 - ANSP Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


