| Object Number | 29-164-14 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Japanese |
| Provenience | Japan |
| Period | Modern |
| Date Made | 1850 - 1913 CE |
| Section | Asian |
| Technique | Basketry |
| Description | Oblong with two thin braided handles and attached lid. |
| Height | 15 cm |
| Length | 25 cm |
| Width | 15 cm |
| Credit Line | Gift of W. H. Miller (?), 1916 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




