| Object Number | 2010-10-35A |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Africa |
| Section | African |
| Materials | Plant Fiber |
| Description | Coiled basket with lid. Each coil wrapped with fiber. Flat bottom, low rounded sides. Inward sloping lid comes to two points at D-shaped handle. |
| Height | 12.5 cm |
| Width | 9.25 cm |
| Outside Diameter | 13.5 cm |
| Credit Line | Gift of the Philadelphia Commercial Museum (also known as the Philadelphia Civic Center Museum), Philadelphia, Pennsylvania, 2010 |
| Other Number | 3070 - Other Number | 1994.X.9911B - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




