| Object Number | 2010-10-30 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Africa |
| Section | African |
| Materials | Plant Fiber |
| Description | Basketry Bag. Loosely woven basket. Bottom and top have tightly woven bichrome pattern. Around middle is tightly woven geometric bichrome design. Coiled rim and handle attached to one side. |
| Height | 26.5 cm |
| Width | 35 cm |
| Depth | 4.5 cm |
| Credit Line | Gift of the Philadelphia Commercial Museum (also known as the Philadelphia Civic Center Museum), Philadelphia, Pennsylvania, 2010 |
| Other Number | 1994.X.10503 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




