| Object Number | 2010-10-27 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Africa |
| Section | African |
| Materials | Turtle Shell | Wood |
| Iconography | Turtle |
| Description | Toy Turtle. Small turtle shell with wooden pegs attaching carved wooden head, legs and tail. Incised toes, eyes, nostrils and mouth. Tail tucked inside shell. |
| Height | 7 cm |
| Length | 14 cm |
| Width | 12 cm |
| Credit Line | Gift of the Philadelphia Commercial Museum (also known as the Philadelphia Civic Center Museum), Philadelphia, Pennsylvania, 2010 |
| Other Number | E6259 - Other Number | 1988.O.3 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




