| Object Number | 2010-10-22 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Zaire |
| Section | African |
| Materials | Wood |
| Technique | Incised |
| Iconography | Human Figure |
| Description | Sculpted wooden figure (sex indeterminate). Figure stands shoulder-width apart on base with elbows at side and arms straight out. Incised digits and facial features; pronounced buttocks. Rectangular raised area on chest, bald head. Dark brown patina with mottled lighter areas. |
| Height | 24 cm |
| Width | 7.5 cm |
| Depth | 7 cm |
| Credit Line | Gift of the Philadelphia Commercial Museum (also known as the Philadelphia Civic Center Museum), Philadelphia, Pennsylvania, 2010 |
| Other Number | 1993.X.1172 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

