| Object Number | 2010-10-12 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Madagascar |
| Section | African |
| Materials | Plant Fiber |
| Technique | Woven |
| Description | Woven fiber tray with upraised sides. Has leaf-like raised woven design. Raised sides are flat with coiled fiber. Around three sides are fiber pieces in zig-zag formation with alternating dark brown and light brown stripes. |
| Height | 2 cm |
| Length | 20.5 cm |
| Width | 20.5 cm |
| Credit Line | Gift of the Philadelphia Commercial Museum (also known as the Philadelphia Civic Center Museum), Philadelphia, Pennsylvania, 2010 |
| Other Number | 9360 - Other Number | 1994.X.10502 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




