| Object Number | 2010-10-10 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Madagascar |
| Section | African |
| Materials | Plant Fiber |
| Description | Betel Carrier. Oversized bag with overlapping cover. Trapezoidal shape. Dark brown crossed pattern. Corded fiber pieces attached on top and bottom of one side, may have once connected as handle. |
| Height | 45 cm |
| Width | 60 cm |
| Depth | 4 cm |
| Credit Line | Gift of the Philadelphia Commercial Museum (also known as the Philadelphia Civic Center Museum), Philadelphia, Pennsylvania, 2010 |
| Other Number | 1993.X.1224 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




