| Object Number | 2010-10-2 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Liberia |
| Section | African |
| Materials | Rattan |
| Description | Woven rectangular rattan trunk with wooden frame. Woven sides have diamond pattern. Flat hinged lid with coiled looped fragment inside. |
| Height | 32 cm |
| Length | 67.5 cm |
| Depth | 25 cm |
| Credit Line | Gift of the Philadelphia Commercial Museum (also known as the Philadelphia Civic Center Museum), Philadelphia, Pennsylvania, 2010 |
| Other Number | 1993.X.865 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



