Signal Gong
Slit Drum
29-61-36A
From: Cameroon
Curatorial Section: African
| Object Number | 29-61-36A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Makrak |
| Provenience | Cameroon |
| Culture Area | Central Africa |
| Section | African |
| Materials | Wood |
| Description | 29-61-36A -- Section of large trunk of tree hollowed out through slit. |
| Height | 58.42 cm |
| Length | 105.41 cm |
| Width | 57.15 cm |
| Credit Line | Purchased from J. L. Buck, 1929 |
| Other Number | I-324 - Seder Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



