Cast
Pin
Jewelry
B5984A
From: Iraq | Nippur
Curatorial Section: Near Eastern
| Object Number | B5984A |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Nippur |
| Period | Parthian Period |
| Date Made | 1st - 2nd century |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Bone | Plaster |
| Technique | Carved | Incised |
| Iconography | Figure |
| Description | CBS Register: cast of a bone figure of naked Ishtar. Hair pin. Parthian time. head broken. |
| Height | 8.7 cm |
| Width | 1.5 cm |
| Credit Line | Babylonian Expedition to Nippur I-IV, 1888-1900 |
| Other Number | 29-219-9 - Found in Collection Number | 85-48-9 - Found in Collection Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



