| Object Number | AF2160A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Zulu |
| Provenience | South Africa |
| Section | African |
| Materials | Fur | Leather | Wood |
| Description | Cf. 1979. Dancing shield, one specimen (black and white) has the characteristic wand thrust through the loops (5) - it is tipped with monkey skin with the hair on. |
| Length | 81 cm |
| Width | 48 cm |
| Credit Line | Received from various sources, pre-1929 |
| Other Number | 142 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




