Harness Mount
AF2108A
Location: On Display in the Africa Galleries
From: Nigeria | Benin Kingdom
Curatorial Section: African
| Object Number | AF2108A |
| Current Location | Africa Galleries - On Display |
| Culture | Edo (Africa) |
| Provenience | Nigeria | Benin Kingdom |
| Date Made | 19th century CE |
| Section | African |
| Materials | Brass |
| Iconography | Mudfish | Human Figure |
| Description | Thin sheet of brass, triangular shape with embossed images of conventional mudfish, human figures, etc. |
| Length | 28.3 cm |
| Width | 13.1 cm |
| Credit Line | Purchased from W. O. Oldman, 1912 |
| Other Number | 29106 - Dealer's Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




