Textile
AF1972A
From: Kasai District | Belgian Congo
Curatorial Section: African
| Object Number | AF1972A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Bushongo | Bambala |
| Provenience | Kasai District | Belgian Congo |
| Section | African |
| Materials | Fiber |
| Technique | Embroidered |
| Description | Old. Embroidered. |
| Length | 117 cm |
| Width | 37 cm |
| Credit Line | Purchased from Emil Torday, 1913 |
| Other Number | 33 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



