| Object Number | AF323B |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Baganda |
| Provenience | Uganda |
| Section | African |
| Materials | Wood | Ceramic |
| Description | Black clay with heavy glaze. Pointed bowl. Wooden stem. The three smaller pipes have two bands of cross-hatching below the rim and one of them has a similar band at the junction with the stem. |
| Height | 4.7 cm |
| Length | 33.7 cm |
| Outside Diameter | 3.5 cm |
| Credit Line | Purchased from Dr. William A. Bowen, 1909 |
| Other Number | U1 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



