Fan
AF309A
From: Africa | East Africa | Kenya | Mombasa
Curatorial Section: African
| Object Number | AF309A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Swahili |
| Provenience | Africa | East Africa | Kenya | Mombasa |
| Section | African |
| Materials | Bamboo | Palm Leaf |
| Description | Rectangular. Plaited split palm leaf with palm stem at one side. |
| Length | 24 cm |
| Width | 21 cm |
| Credit Line | Purchased from Dr. William A. Bowen, 1909 |
| Other Number | 34 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


