Basket
86-20-41
From: United States of America | Alaska
Curatorial Section: American
| Object Number | 86-20-41 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Tlingit |
| Provenience | United States of America | Alaska |
| Culture Area | Northwest Coast Culture Area |
| Period | 19th Century |
| Date Made | 1800-1899 CE |
| Section | American |
| Materials | Spruce Root | Dye | Grass |
| Technique | Basketry |
| Description | Twined spruce root basket; blue green and yellow triangles in flase embroidery around center; maroon and green false embroidered fret pattern at top and bottom. Technical notes: twined, close twined, two-strand, wrapped weft ("false embroidery"). |
| Height | 8.8 cm |
| Width | 11.5 cm |
| Depth | 20.5 cm |
| Credit Line | Gift of W. Disston Anderson, Class of 42, 1986 |
| Other Number | 51 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



