Projectile Point
55-7-59
From: Canada | British Columbia | Oak Vale
Curatorial Section: American
| Object Number | 55-7-59 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Canada | British Columbia | Oak Vale |
| Culture Area | Northwest Coast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Rhyolite (uncertain) |
| Description | dark grey; short, contracting stem. |
| Height | 0.7 cm |
| Length | 5.4 cm |
| Width | 3.2 cm |
| Credit Line | Gift of Numismatic and Antiquarian Society of Philadelphia, 1955 |
| Other Number | 12319 - Old Museum Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


